انتها موفقیت آمیز ریاست ایران بر کنفرانس خلع سلاح

به گزارش وبلاگ پاندا، خبرنگاران: آخرین جلسه عمومی کنفرانس خلع سلاح تحت ریاست جمهوری اسلامی ایران با حضور سفرا و نمایندگان 65 کشور عضو به جز کانادا دیروز (آدینه) در ژنو برگزار گردید.

انتها موفقیت آمیز ریاست ایران بر کنفرانس خلع سلاح

به گزارش حوزه سیاست خارجی وبلاگ پاندا، آخرین جلسه عمومی کنفرانس خلع سلاح تحت ریاست جمهوری اسلامی ایران با حضور سفیران و نمایندگان 65 کشور عضو به جز کانادا روز آدینه، 31 خردادماه 1392 برگزار گردید.

در این جلسه که علاوه بر اعضای کنفرانس خلع سلاح، توکایف دبیرکل دفتر اروپائی سازمان ملل و مدیرکل کنفرانس خلع سلاح، بیش از 40 کشور ناظر و همچنین نمایندگان نهادهای غیردولتی نیز حضور داشتند، محسن نذیری، سفیر و نماینده دائم کشورمان، برنامه های ایران در مدت ریاست بر کنفرانس خلع سلاح و کوشش های کشورمان در انجام رایزنی های فشرده با کشورها برای ایجاد اجماع روی برنامه کار را تشریح کرد و ضمن تبیین مبانی، پیشنهاد ارائه شده از سوی کشورمان را در زمینه برنامه کار کنفرانس خلع سلاح، عملی ترین برنامه برای تحقق اجماع روی یک برنامه کار جامع و متوازن بیان کرد.

وی با تأکید بر اهمیت خلع سلاح هسته ای به عنوان مهمترین اولویت جامعه دنیای گفت جمهوری اسلامی ایران ریاست کنفرانس را با این هدف به عهده گرفت که به خلع سلاح هسته ای مساعدت نماید.

نذیری اضافه نمود: ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد کاملاً متعهد به پیگیری دنیا عاری از سلاح های هسته ای است و این کنفرانس باید به وظیفه خود به وسیله آغاز مذاکرات روی یک کنوانسیون هسته ای عمل نماید.

شایان ذکر است که کوشش های ایران در دوران ریاست و شفافیت و برنامه ریزی اجرا شده در این زمینه و همچنین ارائه سند پیشنهادی ارائه شده از سوی ایران در زمینه برنامه کار که تحت عنوان سند 1952 رسماً در اجلاس ثبت شد مورد تشکر و قدردانی بسیاری از کشورهای عضو از جمله کشورهای عضو عدم تعهد نهاده شد.

بسیاری از کشورهای عضو حمایت خود را از برنامه پیشنهادی ایران برای کنفرانس اعلام داشتند، هرچند کشورهای هسته ای غربی (آمریکا، فرانسه و انگلیس) مهمترین مخالفان طرح جمهوری اسلامی ایران بودند و به همین علت، اجماع روی برنامه کار کنفرانس حاصل نشد.

عملکرد حرفه ای و بی طرفانه جمهوری اسلامی در دوران ریاست، سبب شد که سیاست آمریکا و کانادا مبنی بر عدم تعامل با ریاست ایرانی ناکام بماند.

در طول دوران ریاست جمهوری اسلامی ایران، قائم مقام وزیر خارجه هند در کنفرانس خلع سلاح شرکت و ضمن تبریک به کشورمان، مواضع این کشور را در اجلاس تبیین کرد.

عملکرد حرفه ای کشورمان در دوران ریاست، تحسین و قدردانی بسیاری از کشورها ازجمله روسیه و چین و حتی تعدادی از کشورهای غربی مثل آلمان، نیوزیلند و سوئیس را برانگیخت و رسماً از کوشش ها و عملکرد ایران در دوران ریاست بر این کنفرانس تشکر کردند.

منبع: تسنیم

به "انتها موفقیت آمیز ریاست ایران بر کنفرانس خلع سلاح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها موفقیت آمیز ریاست ایران بر کنفرانس خلع سلاح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید